Tarafından gönderildi: Poster Fabrikası Kategori: Genel Yorumlar: 0 Posta tarihi: 22 Aralık 2019

Kanvas Tablo Nedir, Nasıl Paketlenir

Kanvas Tablo Nedir?

Kanvas, canvas kelimesinden gelen bir kumaş türüdür ancak baskı yöntemlerinde sadece kumaş değil polyester bazlı olanları da vardır. Ressamların tuvale yapılan çalışmaları da bir nevi kanvas tablodur. Aslında ikisi de aynı şey olsa da halk arasında ressamların çizim yaptığına tuval, üzerine baskı yapılıp tablo haline getirilene de kanvas tablo denir. Piyasada bir çok kanvas tablo adıyla satış yapıp aslında tuvalet vb. yerlerin levhaları için kullanılan dekota baskılar da bulunmaktadır. Dekota baskı genelde 2mm kalınlıkta sert bir zemine baskı gibi düşünülebilir. Çok parlar ve uygulaması için yapıştırma kullanmanız gerekir. Ancak kanvas tablolar kumaş üzerine baskı yapılıp 25mm kalınlığında çıta iskelet üzerine gerdirilerek daha sağlam, parlamayan ve kolayca asılabilir tablolardır.  Kanvas tabloların çıta kalınlığı bunu hazırlayan firmaya göre değişmektedir. 10mm-40mm arasında olabilen kanvas tablolar, Poster Fabrikası’nda 25mm olarak hazırlanmaktadır. Kanvas Tabloları asmak için duvarda çakılı bir çiviniz olması yeterlidir ancak çivi çakmak istemeyenler için de çift taraflı 3M yapıştırıcılarla da duvara uygulamak mümkündür.

Kanvas Tablo Kalitesi Neye Göre Değişir?

Kullanılan malzemenin kalitesi tabloyu da etkiler. Bir çok firma orjinal olmayan mürekkep kullanarak maliyetlerini çok fazla düşürebilir ancak bu tablolar ilk bakıldığında aynı gibi gözükse de bir kaç ay içinde kenarlardan solmalara başlar. Poster Fabrikasında düşük çözünürlüklü baskı işlerini kabul etmediğimiz gibi orjinal olmayan mürekkeple baskıları da asla yapmamaktayız. Aslında orjinal olmayan mürekkepler baskı makinalarının ömrünü kısalttığı için bu tarz firmalar kısa vadede kar ettiğini zannetse de sık sık baskı makinası değiştirirler.

Mürekkep kadar baskı yapılan malzemenin de kalitesi önemlidir. Mürekkebin emilimi ve esnekliği bakımından kanvas kumaşı da tablonun kalitesini çok etkiler. Bugüne kadar gördüğümüz en kalitesiz kanvas kumaşı sanırım ikea’nın kanvas tablolarıdır. Kalitesiz kumaşlar bir süre sonra esner ve potluk yapıp evinizin içindeki en ufak bir rüzgarda bile bayrak gibi dalgalanmaya başlar.

Bir diğer konu da baskı çözünürlüğüdür. Sulu Boyalı Kanvas Tablolarımız sipariş verdiğiniz boyutta hazırlanıp olması gereken çözünürlükte basılır. İç mekan baskılarında maksimum kalite için 300dpi kullanılır. Yani 2.5cm de 300 mürekkep vuruşu da diyebiliriz. Bu da A4 boyutunda bir baskı için bile 2000piksel ve üzeri çözünürlükte net fotoğraflar gerektirmektedir. Telefonla çekilen fotoğraflar da kanvas tablolarda kullanılabilir ama boyut büyüdükçe çözünürlüğü çok yüksek olmadığından kalitede düşüş yaşanabilir.

Kanvas Tablo Nasıl Paketlenir ?

 

Paketleme ve kargo aşaması tek sıkıntı çektiğimiz noktadır. Türkiye şartlarındaki kargo firmalarının taşıma kalitesine baktığınızda paketlemenin önemi çok büyüktür. Bu yüzden kanvas tablolarınız önce baloncuklu naylona sarılıp daha sonra da oluklu mukavva ile tamamen sarılarak paketlenir. Kargo firması olarak sürat, mng ve yurtiçi kargo firmalarıyla da iyi bir istatistik yapabilicek kadar çok çalıştık. Şuanda sadece Yurtiçi kargo ile çalışmaktayız ve paketlerimizdeki zarar görme oranı binde 5 civarındadır. Bu gibi durumlarda müşterilerimiz paketi açmadan hasarın fotoğrafını çeker ve tabloda da zarar varsa yeniden gönderimini yaparız. Zarar görmüş paketlerin açılmadan fotoğrafını çekip kurye tarafından tutanak tutulması halinde bu zararı kargo firmasından karşılarız ancak siz bunu beklemeden yeni kargonuz yola çıkmış olur.